izmirde-çello-fiyatları

İzmir’de Çello Fiyatları

Çello Fiyatları İzmir’de Ne Kadar?

Çello fiyatları İzmir – Büyük bir istekle çello öğrenme hevesi içine girdiniz. İzmir’de bir çello kursu arayışındasınız ve bununla birlikte de kendinize bir çello satın almak istiyorsunuz. Bu yazımızda çello satın almak için en önemli kriter olan başlangıç çello fiyatları İzmir’de ne kadar sorusunun yanında, çello fiyatlarını etkileyen unsurlara kısa ve anlaşılır spam içermeyen yanıtlar verip, önemli çello markalarına ve yaşınıza en uygun çello boyutlarına açıklamalar getireceğiz.

Özellikle ilk kez çello satın almak isteyenler için önemli bir sorular: ucuz çello fiyatları ortalama olarak kaç paradan başlar? En iyi çello markaları hangileridir? ya da elektro çello fiyatları kaç para? Şeklinde olabilir… Bununla birlikte kaliteli bir çello sahibi olmanın, çello kursunda ve çello öğrenme sürecinizde ne fark yaratacağı diğer sorulan sorular arasındadır.

Şimdi gelin sorduğumuz sorulara açıklamalar getirelim..

Kaliteli Bir Çelloyu Çello Yapan Nedir? Çello Hangi Malzemeden Yapılmalıdır?

Piyasada akustik ve elektro çello çeşitleri çokça bulunmakla birlikte konu geleneksel bir akustik çellonun yapısı sorusuna geldiğinde yaygın olarak üstü ladin ağacı, kenarları ve arkası ise akçaağaçtan yapılır. Bazen çellonun yapımında kavak ağacı, abanoz ağacı gibi ağaçlar da kullanılır. Eğer düşük fiyatlı bir çello arıyorsanız lamine ahşaptan yapılma çellolar daha ucuzdur. Eğer ilk aradığınız şey çelloda kaliteli ses ise, lamine ahşaptan yapılma çellolardan uzak durun. Akçaağaç ya da ladin ağacından yapılma çelloları tercih edin!

Çellonun lamine ahşap olduğunu nasıl anlarsınız?

Elbette ilk yapmanız gereken satıcıya sormaktır.. Ancak çelloyu elinize alıp incelediğinizde, köprünün her iki tarafı üzerinde bulunan ses boşluğuna baktığınızda eğer ahşapın katmanlı bir yapısı olduğunu görüyorsanız bu lamine ahşap malzemedir.

Bununla birlikte karbon fiber malzeme son yıllarda çello yapımında sıklıkla kullanılmaya başlamıştır. Uçak ve tekne yapımında kullanılan bir malzemenin çello yapımında kullanılması size biraz garip gelse de, bazı ünlü üreticiler karbon fiber malzemeden ilgi çekici şekilde iyi bir ses kalitesi elde etmeyi başarmışlardır. Ayrıca karbon fiber çellolar daha hafif ve dayanıklıdır.. Konu özellikle nem, güneş ışığı, sıcak ya da soğuğa dayanıklılık olduğunda bu modeller avantajlıdır.

Son olarak, çellonun fabrikasyon mu yoksa el yapımı mı olduğunur. Bazı çellolar ise yarı el yapımı, yarı fabrikasyondur. Elbette ki en pahalı çellonun tamamiyle el yapımı ve ahşap kalitesi yüksek çellolar olması beklenir.

Çello Ölçüleri / Çello Boyutları Nelerdir?

Çellolar şu boyutlarda üretilir:  1/10, 1/8, 1/4, 1/2, 3/4, ve 4/4. Genellikle yetişkinler 4/4 ölçüsünde çello kullanırlar.

4-5 yaşındaki bir çocuk için 1/10 boyutunda bir çello ideal sayılırken 5 – 6 yaşındaki çocuklara 1/8 boyutunda çello uygun olabilir.. 1/4 ölçüsü ise 6 – 7 yaş aralığı için uygun olabilir.

½ ölçüsündeki bir çello 8 – 10 yaşa uygun olabilirken, 3/4 boyutunda çello ise 11 ile 15 yaş aralığına uygun gelebilir. 3/4 boyutunda bir viyolonsel ise boyu ve bedeni ufak olan yetişkinlerin tercihi de olabilir.. Bununla birlikte en büyük boy çello 4/4 ölçüsündedir.

En doğru boyutu bulmanın yolu kişisel olarak denemekten geçer.

En ünlü Çello Markaları Nelerdir?

Özellikle yurtdışında başlangıç derecesinden, profesyonel düzeye kadar sırasıyla şu markalar öne çıkar:

Cecilio, Cremona, D Z Strad, Merano, Crescent, Yamaha, D’Luca, Knilling.

Bununla birlikte ülkemizde ithal edilen ve başlıca müzik marketlerde bulabileceğiniz çello markaları şunlardır:

Yamaha, Presto, Stentor, Valencia, Almira, Rösler, River Tone, Palmer, Mavis, Raymond, Dominguez, Höfner, Carlovy, Vanetta..

Giriş seviyesi için: Mavis MC6011, Rösler MC6012, Dominguez 4/4 DCR44DC modellerini 2019 yılı için örnek verebiliriz.

Çello Alırken Kaç Paralık Bir Çello Önerilebilir?

Başlangıç çello fiyatları 300 dolar civarından başlayıp 4-5 bin dolar civarına kadar geniş bir aralıktatır. Eğer çelloya yeni başlayan biriyseniz, 300 dolarlık bir çello yani 2020 verilerine göre ortalama 1800-2000 tl aralığında bir çello önerebiliriz. Daha iyi bir kalite, el işçiliği arıyorsanız en az 2500-3000 lirayı gözden çıkarmanız beklenebilir.

Tercihiniz eğer akustik çello yerine elektro çello ise başlangıç olarak Yamaha SVC50 modelini verebiliriz. Ortalama olarak 2020 fiyatı 2000 EUR civarındadır. Sizlere 2020 yılı İzmir’de çello fiyatları hakkında kısa bir değerlendirme yapmış olduk. Hatırlatmak isteriz ki satın alırken son karar sizin.

Lütfen Ayrıntılı makalemizi inceleyin:

Çello Boyutları/Ölçekleri Nasıl Bulunur?

İzmir’de Çello Kursu Mu Arıyorsunuz?

Lütfen İzmir’in en eğlenceli ve öğretici çello kursunu ziyaret edin:

Çello Kursu İzmir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.