celloCalmaınPüfNoktaları

Çello Çalmanın Püf Noktaları

İyi Bir Çellist Olmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Neden çello seçmeliyim, neden keman seçmeliyim? Bunlar arasındaki farklar nedir? Özellikle yaygı çalgı çalmak isteyen ama kararsız kalanlar yönelik neden çello çalmalıyım? Sorusuna yanıt arayacağız. Çello yaylı çalgılar ailesinde bas sesli yani diğer bir deyişle kalın sesli bir enstrümandır. Özellikle orkestralarda eşlik olarak kullanılır. Bununla birlikte istenirse solo olarak da çalınabilir.

Çellonun Öne Çıkan Özellikleri

– Fa anahtarı kullanır, yani dediğimiz gibi fa anahtarı kalın sesli oktavları içermektedir.

– Çellonun duruşu pik dediğimiz bölgeden vidası gevşetilip boyumuza göre ayarlanmaktadır. Doğru uzunluğu belirledikten sonra vidayı sıkıp önümüze belirli bir açı ile koyarız.

– Bacak duruşunda sol bacak biraz önde, sağ bacak ise biraz arkada olacak şekilde ayarlanmalıdır. Daha sonra çello, sol tarafımıza yatık, sağ tarafımıza ise serbest şekilde durmalıdır. Çellonun önü ise bu pozisyonda karşıya bakmalıdır. Bununla birlikte duruş pozisyonunda çelloyu göğsümüze yaslamalıyız.

– Çelloda sağ el ve sol el duruşlarına değindiğimizde, sağ elde arşe kullanımı, yay çekme ve sesin çıkmasını sağlama ön plana çıkmaktadır.

– Arşeyi tutarken sağ elimizi pozisyon aldırırken bileğimiz dik ve parmaklarımız açık bir vaziyette, arşeyi sıkmadan serbest şekilde olmalıdır. Parmaklar arşeye rahat ve açık vaziyette önden dayandıktan sonra başparmağımız arşenin arkasındaki oyuntuya oturmalıdır. Unutmamalıyız ki parmaklarımız arşeye oturduğunda açıyı bozmayacak ve daraltmayacak şekilde rahat vaziyette durmalıdır.

– Yay çekmeye başladığımızda sağ el bileğimizin mutlaka serbest ve esnek olması gerekir. Aksi halde katı bir bilek bizim doğru yay çekişimizi sınırlandırır ve zorlaştırır.

– Çellonun tuşesi geniş olduğu için, sol el pozisyonu alırken de, mutlaka parmakların açık durumda durması önemlidir. Bilek yukarıya kalkık, parmaklarımız ise tuşeye dik ve geniş aralıklı bir vaziyette olmalıdır.

– Doğru sesleri bulmak için aranan özelliklere değinecek olursak parmaklarımızın uzun ve olması bir perde genişliği dikkate alındığında bir avantajdır.

– Çello çalarken sağ el ve sol el koordineli bir şekilde doğru teknikle çalışması gerektiği içindir ki, çello çalarken beyin çok yönlü çalışır. Bunun bir sonucu olarak da kişinin bireysel gelişimi, düşünce ve çalışma disiplini zaman içinde artacaktır.

Çellonun Özelliklerini En İyi Hangi Kursta Öğrenirim?

Çellonun özeliklerini ve en etkili ve hızlı çello öğrenim tekniklerini İzmir’in en kaliteli çello kursunda öğrenmek için tek yapmanız gereken, hemen linke tıklayıp doğru çello kursuna ulaşmak:

İzmir Çello Kursu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.