dahaiyicellocalmak

Daha İyi Çello Çalmanın Yolları

Etkili Çello Çalmak İçin Neye Dikkat Etmeliyim?

Müzik eğitimine yeni başlayanlar için dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri şüphesiz müzik kulağı gelişiminin sağlıklı gelişmesi ve ilerlemesidir. Bu hem tüm enstrümanlarda olduğu gibi çello çalmada da en hayati noktalardan biridir. . Nedenine değinmek gerekirse çelloyu etkili çalmanın en önemli yolu çelloda doğru sesleri üretebilmekten geçer. Doğru sesler üretmenin en önemli kriteri ise doğru sesi duyabilmektir. Bu da müzik kulağı ile mümkün olur..

Diğer önemli bir noktalar ise çelloda doğru tutuş tekniğini öğrenmek, sağ el ve sol el tekniklerinin doğru kullanılması ve çalarken tekniğin bozulmaması olarak sayılabilir. Elbette doğru tekniklerin kullanılırken, aynı zamanda doğru nota okumak ve metronomu iyi dinleyip ritim uyumsuzluğu yapmamak diğer önemli hususlardır.

Tüm bu noktalara dikkat ederek çello çalan bir öğrenci hem görsel hem de işitsel olarak fark edilir bir seviyede kendini belli eder. Bununla birlikte çello çalmaktan alınan keyif her geçen gün artacak ve enstrümana olan bağlılık ile öğrenme azmi yükselecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.