celloAkortEtmek

Çello Nasıl Akort Edilir?

Çello Akordu Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere 4 telli bir enstrüman olan çelloyu akort etmek için öncelikle çellonun her bir telinin nota değerlerini bilmemiz gerekir.  Çello tellerini inceden kalına doğru sıralarsak nota karşılık geldikleri notalar sırasıyla şu şekilde olacaktır:

  1. Tel – La(A)
  2. Tel – Re (D)
  3. Tel – Sol (G)
  4. Tel – Do (C)

Önerimiz akıllı telefonunuza indirebileceğiniz bir Akort programı ya da müzik marketlerden alabileceğiniz bir tüner kullanmanız. Unutmayalım ki uluslararası bir kural olarak notaların parantez içerisinde belirtilmiş olan harf karşılıkları kullanılmaktadır.

Çelloyu akort etmek için her tel sırasıyla burgulardan ayarlanarak doğru nota değerine ayarlanmalıdır. Telin doğru nota değerine çekilmesi için akort edilecek telden parmak ile ses çıkartılmalıdır. Eğer telden çıkan ses dijital tüner yazılımından yardım alındığında doğru notayı gösteriyorsa çellonuzun burgusu çevrilerek tel gerginleştirilmeli; eğer telden çıkan ses karar notasından ince ise burgu ters yöne çevrilerek tel gevşetilmelidir. Bu şekilde tüm teller tek tek akort edilmelidir.

Akort işlemi tamamen bittikten sonra ise teller bir de üzerlerinde yay çekilerek kontrol edilmelidirler. Tellerin akortlarındaki küçük farklılıklar ise çellonun kuyruk bölümünde yer alan fiks adlı parçalardan ayarlanmalıdır. Fiksler çevrildiğinde teller burgularda olduğu gibi gerginleşir veya gevşer. Ancak unutmayalım ki bu ayar burgulara göre çok daha hassas bir ayardır.

Çello Akort Etmek

Çello Kursu İzmir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.